Hogy van a mosoda angolul?
A nyugati országokban, de leginkább Amerikában nagyon jellemző szokás, hogy az emberek nem otthon tisztítják a ruháikat, hanem mosodákba viszik azokat. Erre a megoldási lehetőségre több szempont miatt is eshet a választásuk. Vannak olyan esetek, amikor az embereknek egyszerűen nem áll módjukban otthonaikban mosni, de az is nagyon gyakori, hogy pusztán a kényelem miatt folyamodnak ehhez.
A mosoda egyre népszerűbbé kezd válni az európai országokban is. Az angol nyelvű megfelelője a „laundry”, ami azonban nemcsak mosodát jelent. Ez a kifejezés használatos még a szennyes, a mosókonyha, a kimosott ruhák, illetve néhány esetben maga a mosás esetében is.
Ez a szó a régi francia nyelv „lavanderie” kifejezéséből eredeztethető, ami eleinte a mosás helyére, majd később a mosás folyamatára utalt. Visszatérve a mosodák népszerűségére, már Magyarországon is jó pár helyen megtalálhatóak. Azon emberek számára nagyon kényelmes és praktikus megoldást nyújthatnak, akik időhiányban szenvednek és nem érnek rá a házimunka elvégzésére, de azoknak is kitűnő választás, akik csupán ki szeretnék próbálni azokat.
A mosodákban általában nagyon odafigyelnek arra, hogy magas színvonalú mosógépekkel dolgozhasson a kedves ügyfél, hogy gazdaságosan működtessék ezeket a helyeket, tehát ne pazarolják az áramot és a vizet, illetve ezek mellett azt is nagyon szem előtt tartják, hogy a ruhák minőségét sem a gépek, sem a mosószerek ne rongálják. Az angol „laundry” kifejezést már egyre több országban használják, általában így is feltüntetik saját nyelvük mellett az üzlet cégtábláján.
Ennek egyik legfontosabb oka, hogy így a különböző országokból érkező látogatóknak nem kell állandóan szótárral a kezükben járni-kelni a városokban vagy járókelőktől érdeklődni afelől, hogy merre található a legközelebbi mosoda. Manapság emiatt is érdemes odafigyelni a turizmusra és fontos, hogy az üzletvezetők szem előtt tartsák a külföldiek igényeit, valamint segítsék őket a tájékozódásban az angol feliratok használata által.