Látásjavító műlencse műtét: Melyik a legmodernebb elérhető technológia?
A látásjavító beavatkozások manapság már a legmodernebb eszközökkel történnek. Abszolút fájdalommentesek és a műlencsékből is többféle típus létezik. Látásjavító műlencse műtét során az új, beültetett szemlencse lehet trifokális, nyújtott fókuszú monofokális / EDOF vagy monofokális. Minden lencsének vannak előnyei és hátrányai. Most ezekkel a lencsékkel fogjuk megismertetni a következőkben. Vegyük először a trifokális lencsét! Ha lehet ilyet mondani, akkor ez a lencse a műlencsék luxus kategóriája. Mindent tud, amit egy ilyen eszköznek tudnia kell. Tökéletesen lehet vele közelre, közepes távolságra és távolra látni.
Nem szükséges utána szemüveget használni, szóval a csúcsok csúcsa. Sokan azért nem választják, mert drága. Viszont az biztos, hogy az ára tükrözi a prémium minőségét. A hagyományos monofokális lencsék állami kórházakban még mindig nagy divatnak számítanak. Ezeket szokták még egyfókuszú lencséknek is hívni. Csak egy adott távolságra lehet velük fókuszálni, ráadásul olvasáshoz még mindig szükség van szemüvegre. Vagyis a lencse tervezését úgy végzik el, hogy a távollátás legyen tökéletes.
Mit kell tudni a nyújtott fókuszú monofokális és EDOF lencsékről?
Ezek a műlencsék jobb mélységélességgel rendelkeznek, mint a hagyományos monofokális lencsék. Remek választásnak számítanak ezek is, hiszen távolra és középtávolságra is jó látásélményt biztosítanak. Természetesen teljes szemüvegmentességet nem tesznek lehetővé, hiszen 20-40 centiméteres távolságban a páciensnek szüksége van olvasószemüvegre.
A hétköznapi tevékenységek során sokkal függetlenebbé válhat a szemüvegtől, mint a hagyományos monofokális lencsék esetén. Az EDOF műlencse és idetartozik a nyújtott fókuszú monofokális lencse is, tökéletes megoldás a napi tevékenységeknél, mint a bevásárlás, sport, számítógépes munka, tévénézés, vezetés és így tovább. Sajnos, azonban ennél is szükség van a precíz munkavégzéshez szemüvegre.
Mit kell tudni a trifokális lencsékről és kinek ajánlott?
A trifokális műlencséket elsősorban az 50 év feletti személyeknek ajánlják, akik nem szeretnének szemüveget hordani sem közel, sem távollátás esetén. Ennél a lencsetípusnál nem számít, hogy van-e szürkehályog vagy nincs. Ugyanis a trifokális műlencse ebben az esetben is beültethető. Egyes szembetegségeknél, mint amilyen a szemfenéki meszesedés, a retina- vagy szaruhártya betegség, nem ajánlott a műlencse beültetés. Idetartozik az is, ha az egyik szem látása rosszabb, vagyis egyszemes betegnek számít.
A multifokális lencse nem összekeverendő a trifokális változattal. Sokan attól tartanak ugyanis, hogyha nem tudták megszokni a multifokális szemüveget, akkor a trifokális műlencsét sem fogják tudni megfelelően hordani. Azonban a trifokális lencsénél nincs szükség a fej pozícionálására, hiszen a látótér sincs beszűkítve. Vagyis a trifokális műlencsénél nincs megszokási probléma. Ez a lencse egyébként nem más, mint egy továbbfejlesztett multifokális lencse, viszont lehetővé teszi a kétszemes éleslátást bármilyen távolságba.