Blankoló fogó használata
Vásárlás

Blankoló fogó használata különböző kábelekhez: melyik típushoz hogyan érdemes alkalmazni?

A villanyszerelés világában kevés olyan eszköz van, ami annyira alapdarab lenne, mint a blankoló fogó. Legyen szó a házkörüli javításról vagy professzionális kábelezésről, egy jó szerszám nem hiányozhat a készletből. De tényleg nem mindegy, hogy melyik típust használod? Egyáltalán miként kell jól alkalmazni, hogy ne sérüljön a vezeték és Te sem?

Ne csak ár vagy dizájn alapján dönts, hanem a felhasználási célnak leginkább megfelelő eszközt válaszd! Figyelj továbbá a jó technikára, hogy gyors és eredményes munkát végezhess! A Profibarkács szerint erre is kell figyelni blankoló fogó használatánál.

Blankoló fogó: mi az igazából?

A blankoló fogó olyan speciális kéziszerszám, amivel a kábelek külső műanyag vagy gumiszigetelését lehet leszedni anélkül, hogy a vezeték sérülne. Ez a lépés elengedhetetlen például akkor, amikor csatlakozást, kötést vagy csatlakozó szerelést végzel.

A blankoló fogók fő típusai

A választék meglehetősen széles, de alapvetően az alábbi típusokkal találkozhatsz:

1. Manuális blankoló fogó

Ez a klasszikus kivitel, aminél kézzel kell beállítani a vágási mélységet és a kábel átmérőjéhez illeszkedő nyílást. Előnye, hogy olcsóbb és egyszerűbb felépítésű, viszont nagyobb precizitást és gyakorlatot igényel.

Javasolt felhasználás: merev, egyszálú vezetékekhez (pl. MTL, tömör rézvezetékek), ahol pontosan tudod a kábel méretét.

2. Önbeálló (automata) blankoló fogó

Ez a típus automatikusan igazodik a kábel méretéhez és egyetlen mozdulattal eltávolítja a szigetelést. Nagy előnye a gyorsaság és a hibamentes használat, különösen változó vastagságú kábelek esetén.

Javasolt felhasználás: lágy, többeres sodrott kábelekhez (pl. H07V-K), valamint olyan helyzetekben, ahol többféle vezetékkel dolgozol.

3. Koaxiális kábel blankoló

Ez a speciális szerszám a koaxiális kábelekhez készült, például antenna- vagy CCTV-rendszerekhez. A belső és külső szigetelést külön rétegekben képes eltávolítani anélkül, hogy megsértené az érzékeny réz- vagy alumíniummagot.

Javasolt felhasználás: RG6, RG59 típusú koax kábelek, illetve SAT-TV, internetes bekötések esetén.

4. Multifunkciós blankoló fogók

Ezek a modellek gyakran kombinálják a szigetelés eltávolítását a vezetékvágás, krimpelés és csavarozás funkcióival is. Barkácsoláshoz ideális választás, de ipari célokra kevésbé ajánlott.

Javasolt felhasználás: univerzális felhasználás, hobbi barkácsolóknak.

Mire figyelj a különböző kábelek esetén?

Tömör vezeték (pl. MTL, CYKY)

  • Itt elég egy manuális fogó, ha tudod a méretet. A vágási mélység legyen pontos, mert ha túl mélyre vágsz, könnyen megkarcolod vagy elgyengíted a rezet.

Sodrott, hajlékony vezeték (pl. H07V-K, MTK)

  • Itt már jobb az önbeálló típus. A sodrott vezeték könnyen sérül, ha a blankoló túl szorosan fogja. Egy automata típus viszont pont csak a szigetelést vágja meg.

Koax kábel (pl. antenna, SAT kábelek)

  • Itt kizárólag a koaxiális blankolóval dolgozz! A kábel szerkezete nagyon érzékeny, a belső árnyékolást vagy a magot nem szabad megkarcolni.

Többeres, lapos kábelek (pl. szerelt hosszabbítók, világításhoz használt kábelek)

  • Ezekhez a többfunkciós vagy önbeálló blankoló fogó a legjobb, főleg ha gyakran cseréled a kábelek típusát.

Hasznos tippek a blankoló fogó használatához

  • Mindig ellenőrizd a kábel típusát és átmérőjét használat előtt!
  • Ne húzd meg erősen a vezetéket blankoláskor, mert a belső szálak elszakadhatnak!
  • Tartsd tisztán a fogó pengéit, így hosszabb élettartamra számíthatsz!
  • Gyakorolj hulladék vezetéken, mielőtt élesben használod a szerszámot!

Amennyiben megbízható terméket vásárolnál, például Yato vagy Neo márka kínálatából, akkor a profibarkacs.hu oldalon ezt könnyen megteheted.